Lars Enöckl ile Röportaj

Lars, 2016’da Red Bull Sea to Sky’ı kazandın. Büyük bir Hard Enduro yarışında ilk galibiyetini aldın. Bitiş çizgisine geldiğindeki duygularını hatırlıyor musun?

Tam o andaki duygular sonra gelenlerden her zaman daha güçlü oluyor. Yarış kazanabilen çok az sürücü var ve Red Bull Sea to Sky gibi en büyük enduro organizasyonlarından birinde kazanmak çok harika ve çok eğlenceli bir duyguydu. En iyilerin arasında olmak ve zafere ulaşmak için gösterilen çaba ve bu çabaların sonunda başarıya dönüşmesi muhteşem. Bunda elbette bana inanmış sponsorlarımın da büyük emeği vardı.

Red Bull Sea to Sky’ı senin için özel yapan nedir?

Bu gerçekten mükemmel bir organizasyon. Benim için özellikle yarışın 3 güne bölünen formatı çok eğlenceli. Çünkü yarıştan arta kalan zamanlarda çalışma yapma şansınız oluyor. Sahilde stres atıp mental olarak da ertesi güne hazır olabiliyorsunuz. Bu yüzden stres yükü hafif ve hep dendiği gibi “en eğlenceli Ekstrem Enduro yarışı.”

Ana etkinlik hakkında yani Dağ Yarışı hakkında ne düşünüyorsun?

Üç yarışı da seviyorum ama Dağ Yarışı gerçekten de bir zirve. Herkesin hedefi oraya tırmanabilmek ve eğer amatör bir yarışçıysanız orada bronzdan öteye geçemezsiniz, o da en iyi ihtimalle. Ama tecrübeli ve antrenmanlıysanız altın için her zaman bir şans vardır. Ama ne olursa olsun herkes için en harika duygu Dağ Yarışı’nı bitirip Red Bull finiş çizgisine gelebilmek. Bunu da çok az kişi başarabiliyor ve o duyguyu yaşamak” bitirebildim” demek bile güzel.

Bu sene tüm favoriler de yarışta hazır olacak. Sen yarışa nasıl hazırlanıyorsun?

Geçen seneden ya da diğer yarışlardan farklı bir hazırlanma yöntemim yok. Yapabildiğim kadar antrenman yapıyorum. Geçen sene kazandığım bir yere gelmek ekstra motivasyon yaratıyor elbette. Bunun dışında o atmosfere yeniden girmek için sabırsızlanıyorum.

Geçen yıl profesyonel bir yarışçı olmamana rağmen elde ettiğin zafer göz alıcıydı. Fiziksel formunu nasıl koruyorsun?

Ben gençken profesyonel bir kayakçıydım. O yüzden disiplinli antrenman konusunda oldukça deneyimli olduğumu söyleyebilirim. Kayak ya da dağ bisikleti gibi meydan okumaya açık sporları her zaman sevmişimdir. Bu tecrübeler bana Extreme Enduro için de dayanıklılık veriyor. Mesela geçen sene yarıştan birkaç hafta önce parmağımı kırmıştım ve aslında bakarsanız yarışa tam hazır değildim. Ama bu bahsettiğim dayanma gücü beni zirveye taşıdı.

Tüm üst düzey yarışçıların da Kemer’de olacağı düşünülürse Dağ Yarışı’nı kazanmak için nasıl bir stratejin var?

Letti ile biraz eğitime başladım ve ondan çok şey öğrendim,. Billy Bolt ne yapacağı belli olmayan çılgın biri ama onu epey seviyorum. Yarışta ise gerçekten hızlı olduğumu bildiğim bölümlerde hızlı ilerliyorum ve diğer bölümlerde aralıksız olarak elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Tüm stratejim bu.

Red Bull Sea to Sky’a gelen Hırslı amatörler için ne önerirsiniz? Bunların farkında olmaları gereken şey nedir? Nasıl hazırlansınlar?

Sadece sıkı çalışmalarını tavsiye edebilirim. Ama bir taraftan yarışın keyfini çıkartmayı da ihmal etmesinler elbette. Enduro dünyasının en büyük yarışlarından birinde yer almak ve büyük Extreme Enduro ailesinin bir parçası olmaktan keyif almalılar.