Manuel Lettenbichler ile Röportaj

Genç Alman endurocu Manuel Lettenbichler geçtiğimiz yıl Plaj Yarışı’nı kazanarak bir sürprize imza atmıştı. Enduro ustası Andreas “Letti” Lettenbichler’in oğlu olan Manuel, Hard Enduro’daki ilk büyük başarısını hedefliyor ve Red Bull Sea to Sky o yer olabilir. 1998 doğumlu genç yetenekle konuştuk.

Manuel, sezon şimdiye kadar nasıl gidiyor senin için?

Fena değil. Hırslarım biraz daha yüksek olsa da, ilk 5 içinde olmaktan memnunum. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. En son Romaniacs’a kötü bir başlangıç yaptım ama son günü kazandım. Hatalarımdan ders çıkarıyorum.

Şimdi ise sırada Red Bull Sea to Sky var. Kemer’deki bu aksiyona nasıl hazırlanıyorsun?

Bu yarışı gerçekten dört gözle bekliyorum. Şu ana kadar hazırlıklar iyi gidiyor, fiziksel olarak iyi durumdayım ve bunun dışında özel bir şeye ihtiyacım yok. Bavyera’da yaşıyorum ve daha yüksek rakımlarda antrenman yapıyorum. Red Bull Sea to Sky’da 2,500 metre yüksekliğe çıkan Dağ Yarışı için iyi bir antrenman oluyor.

Red Bull Sea to Sky’ı senin için özel yapan nedir?

Formatı. Üç ayrı gün ve üç ayrı stilde yarış var. İlk gün bir plajda motokros aksiyonuna dalıyoruz, ikinci gün Orman Yarışı’nda ise enduro başlıyor, son gün Dağ Yarışı’nda ise işler kızışıp extrem enduroya dönüşüyor. Buna ek olarak Kemer’in güneşli havasına bayılıyorum ve sezon içinde bir tatile çıkmış gibi hissediyorum.

Peki, bu üç yarıştan favorin hangisi?

Buna cevap vermek zor. Ama Orman Yarışı sanırım. Çünkü iki yıl önce kariyerimin en büyük başarılarından birini Orman Yarışı’nda aldım. Ama her yarışın kendine has bir güzelliği var o yüzden sadece birini seçmem gerçekten zor.

Son iki yılı hatırladığında karışık duygular içinde olmalısın. İki yıl önce Orman Yarışı’nda babanı ilk kez geçtin. Geçen yıl ise Plaj Yarışı’nı kazandın ama Dağ Yarışı’nda biraz hastaydın ve istediğin sonucu elde edemedin.

Evet, geçen yıl Plaj Yarışı’nı kazandım ardından ise Orman Yarışı’nda ikinci oldum. Fakat Dağ Yarışı’ndan önceki gece kötü beslendim ve gecenin çoğunu dinlenme odasında geçirdim. Yarış günü çok enerjim kalmamıştı o yüzden ancak dördüncü olabildim.

Tüm iddialı sürücüler bu yıl Red Bull Sea to Sky’da olacak. Bu seneki Dağ Yarışı’ nda hedefin ne?

Podyum şüphesiz! İki kez kaçırdım, bu yüzden bu yıl olmalı! Diğer yarışçılar bugünlerde iyi performanslar sergiliyorlar, bu yüzden rekabet gerçekten zor olacak – ancak güçlü rakipleri yenip istediğiniz sonuca ulaşırsanız bu çok daha iyidir.

Amatör yarışçılar diğer profesyonellerle birlikte bir antrenman yapacağı “Pro’larla Yarış” etkinliğinin bir parçası olacaksın. Red Bull Sea to Sky’a gelen amatörler için tavsiyen nedir?

Baştan itibaren işi ciddiye almalılar. Enerjilerini iyi korumaları lazım çünkü özellikle Dağ Yarışı’nın son etabında enerjiye çok ihtiyaçları olacak.