Red Bull Sea to Sky’da Heyecan Başlıyor

Dünyanın en eğlenceli extreme enduro yarışı bugün başlıyor. Enduro dünyasının en büyük isimleri her sene olduğu gibi bu yıl da Red Bull Sea to Sky’da boy gösterecek. Red Bull Sea to Sky 2016 birincisi Lars Enöckl (Avusturya, KTM), Graham Jarvis (İngiltere, Husqvarna), Jonny Walker (İngiltere, KTM), Erzbergrodeo 2017 birincisi Alfredo Gomez (İspanya, KTM), Manuel Roman Serrano(İspanya, Sherco), Billy Bolt (İngiltere, Husqvarna), Paul Bolton (İngiltere, KTM) ve Wade Young (Güney Afrika Cumhuriyeti, Sherco) bu yarışçılardan sadece birkaçı.

Peki, üç gün boyunca sürecek ve Plaj’da başlayıp 2365 metrelik Tahtalı Dağı zirvesinde son bulacak yarışta bizi neler bekliyor? Yeni eklenen ve büyük oranda güncellenen parkurlar her yıl olduğu gibi yine üç ayrı gün ve üç ayrı yarışa bölünecek.

Plaj Yarışı

Red Bull Sea to Sky 28 Eylül Perşembe günü saat 10:00’da Plaj Yarışı’yla başlayacak. İzleyiciler Kemer plajında müthiş hızlara, dünya standartlarında beceriler ve olağanüstü cesarete tanıklık edecek. Le Mans tarzı bir startla başlayacak yarışta sahil boyunca kumlar üzerinde gazı kökleyecek ve “15 dakika artı bir tur” formatıyla olacak. Plaj Yarışı’nda alınacak sonuçlar 29 Eylül’de yapılacak Orman Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek.

Orman Yarışı

Red Bull Sea to Sky ikinci gününde Orman Yarışı ile devam edecek. 29 Eylül’de saat 10:00’da başlayacak yarışta sürücüler, Kemer’i çevreleyen ormanlarda zamana karşı yarışacak. Dar patikalar ve çakıllı yolları geçerek Olympos Dağı’nın eteklerine ulaşacak yarışçılar %70 oranında yenilenen parkurda “Büyülü Orman” ve “Büyük Taş Cenneti” gibi bölümleri geçecek.

Yaklaşık 51 km uzunluğunda olacak Orman Yarışı’nda en hızlı sürücülerin iki saatten kısa sürede finişe ulaşmaları bekleniyor. Orman Yarışı’nın sonuçları da Olympos Dağı Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek. Yani sonraki gün yapılacak Dağ Yarışı’na ilk başlangıç grubunda başlayabilmeniz için Orman Yarışı’nı ilk onda tamamlamanız gerekiyor.

Dağ Yarışı

Yarışın final günü ise 30 Eylül’de saat 10:00 da başlayacak. Plaj Yarışının gerçekleştiği plajda her biri 10 sürücülük gruplarla ve aralarında ikişer dakika farkla başlayacak. Dağ Yarışı parkurunun ana sorumlusu Kemer Enduro Kulübünden Ali Özgül.

Sekizinci edisyon için organizatörler geçmiş yıllarda sürücülerin ilk olarak kat ettiği uzun nehir yatağını parkur dışı bırakmaya karar verdiler. Kemer’deki plajda başlayan parkurda yarışçılar Kemer’in içinden geçerek Tahtalı’ya doğru harekete geçecek.
Sonra parkur daha önceki edisyonlarda kullanılmış nehir yatağının karşısına geçecek ve 19. kilometrede iddialı amatörlerin Bronz Madalya almayı ümit ettikleri teleferik vadi istasyonuna ulaşacak.

Yeni kısımlardan biri Bronz Bitiş’ten hemen sonraki “Teleferik” kısmı olacak. Bu, sürücülerin yeteneklerini sınayacak çok zorlu ve uzun bir bölüm. En iyi sürücülerin Teleferik kısmının üstesinden gelmesi yaklaşık 40 dakika sürecek. 13.00’dan sonra bu bölüme ön farı çalışmayan hiç kimse alınmayacak. Kısacası bu kısma girdikten sonra çıkış yok, ancak geldiğiniz yoldan dönebilirsiniz.
Bronz Bitiş’ten sonra sürücülerin Gümüş Bitiş’e ulaşmak için 38 zorlu kilometre daha yol alması gerekecek – Burada “Teleferik”in yanı sıra “Kanyon Eğlencesi” ve bir sürü kayayla ve özellikle gümüş sınıftaki sürücüler için büyük zorluklarla dolu bir arazide uzanan uzun ve dik yokuş “Gümüş Bayır” kısımları bulunacak.

Altın Madalyayı ise 72 km sonra 2365 metre yükseklikteki Olympos Dağı zirvesinde bulunan Red Bull bitiş kemerine ulaşabilen sürücüler alacak. Organizatörler en hızlı sürücülerin bitişe üç saatten biraz fazla bir sürede ulaşmasını ve toplamda 25 civarı sürücünün 7 saatlik sınır içinde yarışı bitirmesini bekliyorlar.

Para Ödülü

Red Bull Sea to Sky’ın 8. Edisyonunda toplam 10.000 avro ödül verilecek. Bu para şu şekilde dağıtılacak:

Plaj Yarışı: 1. 1000 avro, 2. 600 avro, 3. 400 avro

Orman Yarışı: 1. 1000 avro, 2. 600 avro, 3. 400 avro

Dağ Yarışı: 1. 3000 avro, 2. 2000 avro, 3. 1000 avro