Red Bull Sea to Sky’ın Parkurlarını Tanıyalım

Kemer (Türkiye) – 27 Eylül, 2017

Red Bull Sea to Sky için artık her şey hazır. Plaj Yarışı ile başlayıp, Tahtalı Dağı’nın 2365 metrelik zirvesinde bitecek olan yarışta bizi yine üç günlük bir aksiyon şöleni bekliyor. Kemer’de ev sahipliği yaptığımız dünyanın en eğlenceli enduro yarışının parkurlarından sorumlu isimlerle konuştuk.

Martin Freinademetz – XVENTURE patronu. Red Bull Romaniacs (Romanya), Red Bull Minas Riders (Brezilya) ve Red Bull Sea to Sky’ın arkasındaki beyin:

Red Bull Sea to Sky’ı geçen seneki edisyonun hemen ardından analiz etmeye başladık. İyi miydi, daha iyi olması için ne yapabilirdik ve nasıl tecrübeler çıkarabiliriz vs. Entegre etmek istediğimiz yeni alanları da belirlemiştik. Tabii ki mümkün olduğunca çok yeni bölüm eklemeye çalışıyoruz. Bir yarışçı olarak her yıl aynı parkuru sürmek yerine yeni yerler keşfetmek de önemli.

Yeni parçaların eklenmesi öncelikle Kemer Enduro Kulübü tarafından yapılıyor ve yıl boyunca olağanüstü bir iş çıkarıyorlar. Kemer Enduro Kulübü’nün yerel bilgisini, en yüksek uluslararası standartlarda etkinlikler yaratma konusundaki XVENTURE uzmanlığıyla birleştiriyoruz.

Ayrıca Dağ Yarışı’nda zorluk seviyesini baştan sona doğru yavaş yavaş artırdığımızdan emin olmamız gerekiyor: Yarışın başında Bronz seviyede olan zorluk yavaş yavaş artıyor. XVENTURE’da toplanan deneyim tüm parçaların tüm yönlerden mantıklı olmasını sağlayarak yarışçılar için bir meydan okumanın ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu da oyunun eğlencesini artırıyor elbette.

Kemer Enduro Kulübü‘nden Ali, başından beri Red Bull Sea to Sky’ın bir parçası. Başlarda Dağ Yarışı parkurundan sorumluydu. Ali çocukluğundan beri Kemer’in etrafındaki dağlarda hiking yapmış ve bölgeyi tanıyan en iyi isimlerden biri. Bu bölgede çiftçilerin keçileri için kullandıkları eski yollar var. Bu yollar da bir parkur haline gelebiliyor. Ayrıca yarışın olmadığı zamanlarda bu yollar turistler için iyi bir yürüyüş parkuru haline gelebiliyor.

Mike Skinner, Red Bull Sea to Sky’ın XVENTURE tarafında bulunuyor ve parkurdan sorumlu isimlerin başında geliyor:

Buraya geldiğimizde çalışmalarımızın çoğu Kemer Enduro Kulübü tarafından yapıldı. Buradaki ekip, özellikle de Ali ve İsmail iyi bir iş çıkarıyor, yarış öncesinde gerçekten çok çalışıyorlar. Burada yaptığımız en önemli şey, motosiklet almak, parçaları kontrol etmek ve sorunlara neden olabilecek her şeyi önceden tespit edip ortadan kaldırmak. Her geçen yıl daha iyi bir duruma gelip tecrübe ile hareket ediyoruz.

Parkurlarda sürerken bazen kendim bile yeni bölümler bulabiliyorum. Bunlardan biri Dağ Yarışı’nın bitiminden kısa süre önce geçtiğimiz bölüm. Burası özellikle seyirciler açısından oldukça iyi bir nokta. İşaretli yerlerden tüm aksiyona tanık olabilirler. Bu bölümü bitirmek için profesyonellerin 5 ya da 6 dakikaya ihtiyacı var. Amatörler için ise bu süre 20 dakikaya kadar çıkabiliyor. Alcatraz adı verilen bu bölüm büyük ihtimalle yarışın en zor kısmı. Dağ yarışı teknik açıdan çok da keyif verici olmuyor. Yarışçılar sık sık motosikletlerini iterek ilerlemek zorunda kalabiliyor. Bu gerçekten fiziksel bir savaş anlamına geliyor.

Graham Jarvis Tahtalı Dağı’na tırmanıyor!